Promocja do -10% z kodem: WAKACJE

Darmowa dostawa od 299,00 zł

Zamknij

Dlaczego kupować u nas?

  • 15 lat na rynku

  • Darmowa dostawa od 299,00 zł

  • Łatwe zwroty do 30 dni

  • Sklepy stacjonarne w Warszawie i Bydgoszczy

  • Tysiące zadowolonych klientów

Doskonałe opinie:

  • 5/5
  • 5/5
  • 5/5

Wyjątkowa społeczność:

Mama Hania

Zadzwoń do nas

600 390 078
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki termometr dla niemowlaka wybrać?

2022-10-04
Jaki termometr dla niemowlaka wybrać?

Jedną z pierwszych oznak infekcji u dzieci jest wyższa temperatura – sprawdzić ją należy termometrem, który wskaże, w jakim stanie jest maluch. W przypadku maluchów mierzenie temperatury wcale nie jest takie proste, jak się wydaje, a do tego na rynku istnieją dwa typy termometrów, które mają swoje wady i zalety. Jaki kupić termometr dla dziecka, aby we właściwy sposób zmierzyć jego temperaturę?

Dobry termometr, czyli dokładny i łatwy w użyciu jest jednym z obowiązkowych elementów wyprawki dla dziecka i mamy, dlatego też przed jego zakupem warto poznać jego dwa, podstawowe rodzaje – termometr tradycyjny oraz bezdotykowy. Czym się od siebie różnią i który jest lepszy?

 

Dobry termometr, czyli jaki?

Dobry termometr dla niemowlaka jest urządzeniem, które musi działać stosunkowo szybko, być dokładne i wygodne w użyciu. Dlaczego właśnie te trze elementy są najważniejsze? Mierzenie temperatury u małego dziecka jest procesem trudnym. Przede wszystkim maluchy są dość niecierpliwe, a w trakcie choroby mogą wręcz utrudniać zmierzenie temperatury z powodu płaczu, ciągłego machania nóżkami i rączkami, oraz przewracania się z boku na bok. W takich sytuacjach pomiar dziecięcej temperatury jest naprawdę trudny i bardzo łatwo o pomyłkę, która może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia dziecka.

Dobry termometr dla noworodka musi być również bezpieczny, a do takich nie należą termometry rtęciowe, czyli te używane około 30 lat temu. Na szczęście od 2009 roku nie można kupić ich już w aptece, zastąpione zostały innymi termometrami o klasycznym kształcie, które spełniają identyczną funkcję. Czy są one jednak najlepsze dla niemowląt?

 

Jaki termometr wybrać dla dziecka?

Termometry dla niemowląt dzielą się na kilka kategorii. Nie wszystkie charakteryzują się wysoką precyzyjnością, ale mogą być pomocne dla rodziców, którzy chcą w delikatny sposób wybadać samopoczucie dziecka.

Termometr w smoczku to bardzo dobry sposób mierzenia temperatury, ponieważ jest dla malucha prawie, że bezbolesny. Termometry te jednak nie są wystarczająco precyzyjne, ponadto jak to w przypadku smoczków – niekoniecznie zostanie on zaakceptowany przez malucha. Kolejną wadą tych termometrów dla niemowląt jest trudność w zachowaniu właściwej higieny.

Do popularnych dziecięcych termometrów zalicza się także termometry paskowe. Przykłada się je na kilka minut do czoła dziecka i na bazie koloru można ocenić czy maluch ma gorączkę czy jedynie stan podgorączkowy. To idealne urządzenia dla rodziców, którzy chcą jedynie „wybadać” stan swojego dziecka, choć precyzyjność termometru paskowego jest bardzo mała.

Termometr bezdotykowy dla niemowlaka to najłatwiejsza i dość precyzyjna forma sprawdzenia dziecięcej temperatury. Pomiar temperatury u dziecka następuje poprzez przyłożenie termometru do ucha lub czoła dziecka nie narażając go na dodatkowy stres.

Lekarze natomiast zalecają używanie termometrów tradycyjnych, które są najdokładniejsze, ale i znacznie trudniejsze do użycia, bowiem wywołują u maluchów znaczny dyskomfort. Warto mieć go zatem w domu i używać wtedy, gdy pomiar temperatury musi być bardzo dokładny.

 

Jaki termometr wybrać dla dziecka?

Jeśli zastanawiasz się, jaki termometr wybrać dla dziecka, odpowiedź jest prosta – bezdotykowy, taki jak Beaba Termometr elektroniczny bezdotykowy wielofunkcyjny Thermospeed. Doskonale sprawdzi się do bezkontaktowego pomiaru temperatury ciała w uchu, jak i na czole. Dodatkowo zastępuje inne termometry, ponieważ można wygodnie sprawdzić nim temperaturę wody w wanience, jak i temperaturę posiłku.

Odpowiedź na pytanie, jaki termometr kupić jest zatem oczywista – ten dokładny, szybki i wielofunkcyjny doskonale sprawdzi się jako urządzenie do pomiaru temperatury zarówno ciała, jak i otoczenia dziecka.

Dobry termometr bezdotykowy posiada również tryby, które wskazują na stan podgorączkowy czy gorączkę w zależności od wieku dziecka, jak i miejsca pomiaru temperatury – sposób, a także miejsce w jakim sprawdzana jest temperatura ciała również ma ogromne znaczenie do oceny stanu zdrowia dziecka.

 

Jaki termometr jest najdokładniejszy?

Przez lekarzy polecany termometr dla niemowląt to ten tradycyjny. To właśnie nim mierzy się głównie temperaturę ciała w przychodniach oraz w szpitalach. Warto jednak pamiętać, że jest on stosunkowo inwazyjny, a zatem wymaga od rodziców wprawy i przede wszystkim opanowania, dzięki czemu maluchowi nie stanie się krzywda.

Można stosować go w przypadku poważnych infekcji oraz gdy istnieje podejrzenie o nieprecyzyjności termometru bezdotykowego.