Darmowa dostawa od 249,00 zł

Dlaczego kupować u nas?

  • 15 lat na rynku

  • Darmowa dostawa od 249,00 zł

  • Łatwe zwroty do 30 dni

  • Sklepy stacjonarne w Warszawie i Bydgoszczy

  • Tysiące zadowolonych klientów

Doskonałe opinie:

  • 5/5
  • 5/5
  • 5/5

Wyjątkowa społeczność:

Mama Hania

Zadzwoń do nas

600 390 078
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dbać o pępek noworodka? Dlaczego dbanie jest ważne?

2022-01-26
Jak dbać o pępek noworodka? Dlaczego dbanie jest ważne?

Przyjście na świat pierwszego dziecka to wielkie wydarzenie. I choć dostajemy wskazówki od lekarzy, babć i położnych, co robić w pierwszych dniach życia, w natłoku codziennych i trudnych obowiązków możemy się czasem pogubić. Jedną z najważniejszych rzeczy, o którą należy odpowiednio zadbać by nie doszło do trudnych komplikacji, tuż po porodzie jest… pępek. Jak zatem o niego dbać, aby nie doszło do zakażenia i hospitalizacji?

Mamy go wszyscy, ale czy wiemy, skąd się tak naprawdę wziął i jak o niego odpowiednio zadbać? Mowa oczywiście o pępku! A ten u noworodków wymaga szczególnej opieki – to tylko od nas, rodziców, zależy, czy będzie on odpowiednio wygojony i przede wszystkim, jak będzie wyglądał w przyszłości.

 

Kikut pępowiny – pierwsza blizna noworodka!

Kikut pępowiny to pozostałość po pępowinie, czyli przewodzie, który zawiera naczynia krwionośne, a dokładnie 2 tętnice i żyłę. To właśnie przez nią płód był połączony z łożyskiem matki. Dzięki pępowinie do płodu dostarczane były pożywienie oraz tlen, a także usuwane produkty przemiany materii.

Pępowina była niezbędna podczas rozwoju płodu, natomiast po porodzie nie jest już potrzebna, dlatego też bezpośrednio po porodzie pępowinę przecina się jałowo po wcześniejszym zaciśnięciu około 2-3 centymetry nad brzuchem dziecka, zaś sam kikut pępowiny zabezpiecza gazikiem.

W przeciągu kilku godzin po urodzeniu kikut pępowiny ma kolor niebieskawy, jest też bardzo wilgotny. Do 24 godzin od porodu obkurcza się, wysusza i staje się brązowawy.

Zwykle odpada samoistnie pomiędzy 5 a 14 dniem życia dziecka, jednakże zdarza się, że cały proces trwa aż trzy tygodnie – wszystko zależy tak naprawdę od samego porodu oraz ewentualnych wad wrodzonych.

I właśnie przez to, że jest to dość poważna rana, pępek noworodka jest jednym z najbardziej podatnych na zakażenie części ciała.

 

 

Czym jest pępek noworodka?

Pępek u każdego człowieka – nie tylko noworodka – to blizna, która powstaje po odpadnięciu kikuta pępowiny. Sam kikut, jak wspomniane zostało już wyżej to nic innego, jak pozostałość pępowiny, która pełni ważną funkcję w życiu płodowym dziecka. Po odpadnięciu kikuta rana się goi i w ten sposób kształtuje się blizna, czyli pępek, który towarzyszy nam do końca życia.

Nieco inaczej cały proces wygląda podczas porodu lotosowego – wtedy pępowiny się nie przecina i przez pierwsze dni życia dziecko nadal jest połączone z łożyskiem. Dopiero po 2-3 dniach zaczyna samoistnie obsychać, sztywnieć i sama odrywa się od pępka.

 

Dlaczego dbanie o pępek noworodka jest ważne?

W przypadku noworodków niewiele jest sytuacji, w których może dojść do poważnego zakażenia. Dzieci jeszcze samodzielnie nie chodzą, a zatem o ranę jest trudno. Nieprawidłowe dbanie o pępek może doprowadzić do poważnego zakażenia, a co za tym idzie – sepsy. Dlatego też, każdą nieprawidłowość należy konsultować z lekarzem.

To właśnie głównie ze względu na pępek, zaleca się aby noworodki zawsze miały wygotowane ubrana i wyprasowane, co znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia bakteryjnego. Ale, aby nie doszło do zakażenia pępka, również i rodzice muszą zadbać o odpowiednią higienę, a zatem przed jego pielęgnacją – dokładnie myć ręce.

 

 

Czego nie wolno robić podczas pielęgnacji pępka u noworodka?

W czasie, w którym podchodzimy do codziennej pielęgnacji pępka musimy pamiętać o szczególnym zachowaniu higieny. To przede wszystkim odpowiednie mycie rąk – nie chodzi o szpitalną sterylizację, ale o zwykłe umycie rąk mydłem i wodą – pamiętajmy o tym szczególnie po wyjściu z toalety!

Warto także mieć na uwadze, że niewskazane jest moczenie pępka, ale nie sama kąpiel! W pierwszych tygodniach życia po prostu warto nalewać trochę mniej wody do wanienki, aby nie doszło do odmoczenia, natomiast jeśli do pępka dostanie się odrobina wody, po prostu należy go dokładnie osuszyć.

 

PUJ składana wanienka - biała

Dlatego też w pierwszych tygodniach życia duże znaczenie ma to, jaką wanienkę wybierzemy. Składana wanienka PUJ pozwala na delikatne podmycie dziecka nawet w umywalce, co znacznie zmniejsza ryzyko zamoczenia delikatnego pępka. Można ją także rozłożyć w momencie, w którym kupka lub siusiu wydostanie się z pieluszki i znajdzie się w pobliżu rany.