Darmowa dostawa od 249,00 zł

Dlaczego kupować u nas?

  • 15 lat na rynku

  • Darmowa dostawa od 249,00 zł

  • Łatwe zwroty do 30 dni

  • Sklepy stacjonarne w Warszawie i Bydgoszczy

  • Tysiące zadowolonych klientów

Doskonałe opinie:

  • 5/5
  • 5/5
  • 5/5

Wyjątkowa społeczność:

Mama Hania

Zadzwoń do nas

600 390 078
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

4 tydzień ciąży! Jak wygląda dziecko? Kiedy wykonać test?

2021-11-29
4 tydzień ciąży! Jak wygląda dziecko? Kiedy wykonać test?

Czwarty tydzień ciąży to moment, w którym większość kobiet dowiaduje się, że już za kilkanaście tygodni na świat przyjdzie ich potomstwo. Pojawiają się także pierwsze objawy, które świadczą o tym, że wzrósł poziom progesteronu. Jak o siebie dbać i czego się spodziewać w 4 tygodniu ciąży?

Czwarty tydzień ciąży oznacza ostatni tydzień pierwszego miesiąca ciąży. To właśnie moment, w którym powinna się pojawić kolejna miesiączka. Jej brak najczęściej związany jest z zajściem w ciążę, dlatego też to właśnie wtedy najwięcej kobiet dowiaduje się o tym, że już za kilka miesięcy wyda na świat nowe życie. Ciało mamy będzie się od teraz zmieniać, a na każdym etapie pojawiać się będą różne objawy i dolegliwości – nie wszystkie musisz od razu konsultować z lekarzem, ale pamiętaj, że od tej pory odpowiadasz nie tylko za siebie!

Sprawdź również inne artykuły tej serii:

 

 Poradnik wyprawkowy stworzony przez mamę dwóch córek

 

  

4 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

Wiele przyszłych mam spodziewa się nagłych zmian fizycznych w swoim organizmie. Jednak w czwartym tygodniu ciąży brzuch nie jest jeszcze zaokrąglony, a ciało wygląda tak, jak przed ciążą. Nie oznacza to, że nic się w tym czasie nie dzieje – zagnieżdżony w macicy zarodek powoli się rozwija, jest widoczny, choć nie przypomina jeszcze człowieka. Można go porównać do jagody czy borówki, bo też i takiej jest wielkości.

Z tygodnia na tydzień zarodek będzie coraz bardziej przypominał małego człowieka, co zobaczysz niebawem na USG. 4 tydzień ciąży to jednak nie czas, aby takie badanie wykonać – przed tobą jeszcze przynajmniej dwa tygodnie oczekiwania!

Kiedy wykonać test w czwartym tygodniu ciąży?

Jeśli miesiączkujesz regularnie, czwarty tydzień ciąży to czas, w którym powinno pojawić się plamienie. Jego brak oznacza bardzo wysokie prawdopodobieństwo ciąży. To dobry moment, aby wykonać test ciążowy. Możesz wykonać dwa rodzaje testu – z moczu oraz z krwi. Ten pierwszy nie
daje 100 proc. pewności, jednak jest powszechnie dostępny i wygodny w użyciu. Wybieraj te, które charakteryzują się dużą czułością – bez problemu dostaniesz je w aptece.

Czwarty tydzień ciąży – test negatywny jest jak najbardziej możliwy. Może być wadliwy, albo za mało czuły, dlatego warto go powtórzyć. Jeśli mimo to, nie czujesz się pewnie – umów się na wizytę w laboratorium i wykonaj test z krwi, który daje ci 100 proc. pewności.


Mama i 4 tydzień ciąży – objawy

W czwartym tygodniu ciąży pojawiają się pierwsze objawy. Co to znaczy objawy ciąży? Czwarty tydzień to bardzo mocny skok hormonów, dlatego też wiele mam zaczyna się gorzej czuć. To przede wszystkim zmęczenie, ospałość, ale także nudności, które mogą towarzyszyć cały dzień. 

Bardzo ważna jest świadomość, że każda kobieta ciąże przechodzi inaczej, dlatego może się zdarzyć, że żaden z tych objawów się nie pojawi, albo z kolei będą bardzo silne, co wpłynie na samopoczucie. W tym czasie nie powinien pojawić się ani ból brzucha, ani plamienie, dlatego jeśli do niego dojdzie, skontaktuj się jak najszybciej z lekarzem prowadzącym.

Zaczynają się zmieniać także brodawki, aczkolwiek nie jest to zmiana gwałtowna i od razu zauważalna – dopiero w następnych tygodniach zmienią one kolor oraz kształt, przygotowując piersi do procesu karmienia.