Darmowa dostawa od 299,00 zł

Zamknij

Dlaczego kupować u nas?

  • 15 lat na rynku

  • Darmowa dostawa od 299,00 zł

  • Łatwe zwroty do 30 dni

  • Sklepy stacjonarne w Warszawie i Bydgoszczy

  • Tysiące zadowolonych klientów

Doskonałe opinie:

  • 5/5
  • 5/5
  • 5/5

Wyjątkowa społeczność:

Mama Hania

Zadzwoń do nas

600 390 078
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

3 tydzień ciąży! Który to trymestr? Jak wygląda dziecko?

2021-11-11
3 tydzień ciąży! Który to trymestr? Jak wygląda dziecko?

Trzeci tydzień ciąży – jakie są objawy? O ile pierwsze dwa tygodnie ciąży to czas, w którym dopiero zachodzi szansa na poczęcie nowego życia, o tyle trzeci tydzień ciąży to faktycznie moment, w którym rozpoczyna się cykl właściwy. Co to w zasadzie oznacza? I jak rozwija się dziecko? Czy można już wyczuć pierwsze objawy ciąży? 3 tydzień jest magiczny – przekonasz się o tym czytając poniższy artykuł.

Sprawdź również inne artykuły tej serii:

 

Poradnik wyprawkowy stworzony przez mamę dwóch córek
3 tydzień ciąży – który to trymestr?

Ustalenie wieku ciąży nie jest łatwe dla osób, które nie zajmują się fachowo medycyną. Największe zamieszanie wprowadza moment, od którego zaczyna się liczyć czas ciąży, czyli pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Z tego też względu pierwsze dwa tygodnie ciąży są czasem, w którym faktycznie jeszcze jej nie ma. To właśnie 3 tydzień ciąży jest tak naprawdę pierwszym tygodniem faktycznej ciąży. To czas, w którym zaczyna rozwijać się zarodek. Trzeci tydzień ciąży – który to trymestr? Pierwszy miesiąc ciąży to również pierwszy trymestr ciąży, w którym przyszła mama musi bardzo dbać o siebie!


Jak wygląda dziecko? 3 tydzień ciąży

Trzeci tydzień ciąży to w końcu czas, w którym rozpoczyna się rozwój nowego życia. Komórka jajowa spotyka na swojej drodze plemniki i dochodzi do zapłodnienia. Początkowo jest to po prostu jedna komórka, która momentalnie rozpoczyna podział na dwie, cztery, osiem, szesnaście – i dalej, tworząc początek nowego życia. W tym samym czasie zapłodniona komórka jajowa rozpoczyna podróż z jajowodu do jamy macicy – proces trwa 7 dni i kończy się implantacją, czyli zagnieżdżeniem. I to właśnie tu będzie się rozwijał płód aż do dnia porodu.


Objawy ciąży – trzeci tydzień

Od razu po implantacji organizm kobiety zaczyna produkować hormon HCG (gonadotropina kosmówkowa). To właśnie na jego podstawie wykonuje się testy ciążowe – zarówno z krwi, jak i moczu. Podczas zagnieżdżenie zarodka może też dojść do delikatnego plamienia. Czy normalne jest krwawienie w ciąży?

3 tydzień to czas, w którym jest to normalny objaw, choć oczywiście zawsze należy zwrócić szczególną uwagę na plamienie podczas całego cyklu ciąży. Krwawienie implementacyjne znacznie różni się od krwawienia miesiączkowego – to zaledwie kilka kropel które przypominają krew – najczęściej jest to śluz o nieco ciemniejszej niż zawsze barwie. Pamiętaj, że krwawienie implementacyjne nie jest typowym objawem ciąży, który dotyka wszystkie kobiety, dlatego jeśli nie zauważysz krwawienia, nie oznacza to, że nie doszło do zapłodnienia.


Oznaki ciąży – 3 tydzień. Jak rozwija się dziecko?

Trzeci tydzień ciąży jest pierwszym tygodniem rozwoju dziecka. W momencie zapłodnienia dochodzi do połączenia chromosomów – 23 chromosomy żeńskie łączą się w pary z 23 chromosomami męskimi, dając 23 pary chromosomów, które przekazują geny. To właśnie one zadecydują o przyszłym wyglądzie, niektórych zachowaniach, ale również i ewentualnych chorobach. O tym, jak szybko rozwija się zarodek świadczy choćby to, że już po trzech dniach od momentu zapłodnienia składa się on z 16 komórek.

Część z nich układa się w część wewnętrzną tworząc następne komórki płodu, a część w zewnętrzną tworząc łożysko – w tym momencie dziecko nazywa się morulą, ponieważ przypomina owoc morwy. Już w czwartym dniu od zapłodnienia osłonka przejrzysta zaczyna zanikać, a zarodek jest gotowy do implantacji, do której dochodzi około 6 dnia. Zaczyna on wrastać w błonę śluzową macicy. Jakiej wielkości jest teraz dziecko? Nie ma nawet milimetra, dlatego zobaczyć można go tylko pod mikroskopem! Ale właśnie rozpoczął się czas jego gwałtownego rozrostu, który wkrótce da o sobie znać!


USG ciąży – 3 tydzień

Choć większość mam, które starają się o dziecko chciałaby jak najszybciej zobaczyć swoje dziecko, to nie wykonuje się USG w trzecim tygodniu ciąży. Badanie oczywiście jest całkowicie bezpieczne, jednak rozwijający się zarodek nie będzie na nim jeszcze widoczny. Pierwsze USG wykonuje się około 5-6 tygodnia ciąży, choć nadal będziesz mogła zobaczyć jedynie pęcherzyk.

A co z innymi badaniami? 3 tydzień ciąży – czy test wykryje już ciążę? Pod koniec trzeciego tygodnia ciąży, a zatem 3 tygodnie od pierwszego dnia ostatniej miesiączki warto wykonać test ciążowy. Domowe testy powinny wykryć wyższy poziom HCG, aczkolwiek nie jest to pewne, dlatego warto wykonać go także pod koniec kolejnego tygodnia. To jednak doskonały moment, aby umówić się na wizytę do ginekologa, który może skierować cię również na badania poziomu HCG z krwi. Jeśli będzie pozytywne, następne wizyty kontrolne będą dotyczyły głównie twojej ciąży, dlatego warto zdecydować się już na wybór lekarza prowadzącego.


Jak zmienia się ciało kobiety? 3 tydzień ciąży

Pierwsze dni ciąży niewiele różnią się od wcześniejszych dni. Pierwszym symptomem ciąży jest po prostu spóźniająca się miesiączka, aczkolwiek nie dotyczy to wszystkich kobiet. Choć wewnątrz rozwija się już nowe życie, i ciało kobiety powoli zaczyna się zmieniać, w tym czasie nie występują jeszcze charakterystyczne objawy. Poziom HCG dopiero powoli wzrasta, a to on będzie miał bardzo duży wpływ na późniejsze samopoczucie, nastrój, ale przede wszystkim na podejście do życia.

Czekając na pierwsze sygnały, które zmienią życie na zawsze warto zadbać o siebie, szczególnie że pierwszy trymestr jest bardzo trudny. To właśnie wtedy dochodzi do największej ilości poronień – organizm kobiety jest bardzo czuły, a wszelkie toksyny mogą prowadzić zarówno do uszkodzenia zarodka, jak i zmian, które wpłyną na dalszy rozwój dziecka. Jeśli starasz się o dziecko i podejrzewasz, że możesz być w ciąży, zrezygnuj z alkoholu oraz papierosów, staraj się też ograniczać inne używki, do których zalicza się także kawa.

To również dobry moment, aby wprowadzić w życie zdrowe nawyki – w tym przede wszystkim odpowiednio zbilansowaną dietę, bo w trakcie ciąży jesz dla dwojga, a nie za dwoje. Wskazane są świeże warzywa i owoce, a także zdrowe napoje – w tym czasie powinnaś nawadniać organizm około 2-3 litrami wody dziennie. Staraj się wybierać niegazowaną, dobrej jakości. Największe zmiany dopiero przed tobą, ale nowe życie, które rozwija się w tobie z każdym dniem będzie dawać o sobie coraz bardziej znać. Zanim to nastąpi staraj się jak najwięcej odpoczywać!

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021
pixelpixelpixel